За призначенням всесезонні шини подібні до демісезонного взуття: кілька тижнів до початку холодів, десяток днів - після того. Для України, залежно від конкретних метеорологічних умов, час експлуатації: наприкінці року - це листопад (або на початку грудня). Навесні - остання декада березня (або в перші теплі дні квітня).
Всесезонні шини, як помилково вважають багато автолюбителів, - це є універсальний, дешевий і ефективний варіант, який підходить для всіх випадків в нелегкій шоферської життя. З посиленням морозів еластичні властивості гуми падають, а ризикованість поїздки набагато зростає. При жарі всесезонні шини показують гірші результати, якщо порівнювати їх зі спеціалізованими покришками.
Батьківщина їх творців - Німеччина. Переважна більшість споживачів продукції - країни з характерними (для них) невеликими перепадами температур, коли сніг - рідкість, а на період тривалих злив припадають кілька днів у році.
Всесезонні покришки: "за" і "проти"
Люди з позитивним ставленням до даного типу гуми підтверджують своє ставлення такими даними:
- в порівнянні з шипованим варіантом - це менший рівень шуму (по сухому асфальту);
- цілком порівнянна з літніми шинами вартість;
- відсутня необхідність в заміні повного комплекту.
Песимісти, у свою чергу, аргументують наступним чином:
- на твердому дорожньому полотні економія від покупки "з'їдається" необхідністю частого оновлення (через зниження ресурсу зносу);
- вузький рекомендований температурний діапазон експлуатації, що надмірно зменшує період використання і робить їх малопридатними для широкого кола автолюбителів з Росії;
- "зайвий" запас еластичності у всесезонних шин служить погану службу при гальмуванні на сухому асфальті;
- ризиковані для малодосвідчених водіїв, особливо на зимових трасах ;
- не можуть бути застосовані для гоночного автотранспорту.
Всесезонні шини - це "середньоарифметичний" варіант між літньою гумою та зимовими покришками.
По-перше, вони повинні бути досить твердими, щоб на дозволеної швидкості нестися по асфальтовій трасі. По-друге, гума зобов'язана мати еластичність, щоб на слизькій трасі тримати контакт з дорожнім полотном.
Показники ходових характеристик у всесезонні шин можна охарактеризувати: "Ні добре, ні погано". Це випливає з наступного:
- процес гальмування на зледенілій трасі у універсальної гуми гірше, ніж у зимових покришок;
- зчеплення з асфальтовим покриттям (мокрим або сухим) менш міцне, ніж у літніх "черевиків";
- можливість подолання площ з підтавав снігом виражена значно слабкіше, ніж у спеціалізованих виробів.
Всесезонні шини по візерунку протектора відрізняються і від покришок для холодного періоду, і тих, що призначені для спеки. У порівнянні з першим варіантом, виступів менше. Вони з великим проміжком розподілені по площі основи.
Всесезонні шини - це компромісне рішення. У літніх шин для них "запозичили" округлий перехід від протектора до боковини, а від зимових покришок - широкі і глибокі прорізи в протекторі (ламелі). Ідеальні для чистих міських шосе, урядових магістралей, доріг, що перебувають у приватній власності.
Всесезонні шини, залежно від інтенсивності використання, служать 3-4 періоди, після чого виступаючі частини стираються, і приходить пора обзавестися новими.
"Всесезонні шини або зимові, що вибрати?"
Відповідь на це питання залежить від комплексу факторів:
- Інтенсивності використання автотранспорту.
- Кліматичні умови місцевості. Наприклад, для мешканців Криму підійдуть всесезонні покришки з "європейським" малюнком протектора. А для київлян - зі "скандинавськими" виступами типу "шашечок", як у багатьох позашляховиків.
- Якості полотна, а також співвідношення різних ділянок шляху. Шипована гума добре тримає пляма контакту, відрізняється курсовою стійкістю на трасах з покриттям (льодом, снігом, калюжами). Але гальмівний шлях у неї довший. До того ж, виступаючі частини швидко стираються на асфальті.
- Ступені належного виконання своїх обов'язків муніципальними службами. У районах розташування урядових установ прибиральні машини функціонують постійно. Віддалені "спальні" райони техніка для чищення льоду і снігу відвідує вкрай рідко.
- Спеціалізовані покришки виробляють більше шуму, тому для тих, хто високо цінує комфорт, вибір зимового варіанту пов'язаний з неприємними відчуттями.
- Величини грошових суми коштів, призначених для покупки покришок, (наприклад, таких як всесезонні шини R15, або для позашляховика 4х4).
Оперуючи конкретними даними, автолюбитель сам приймає рішення.
Всесезонні шини. Думки авторитетних водіїв
Після складання власного враження, завжди цікаво співвіднести його з тим, що думають про предмет дослідження професіонали, приміром Auto Bild.
Тест всесезонних шин, проводився ними в 2013 році на зразку 195/65 R15, визначив дев'ятку найсильніших.
Трійка лідерів - це Bridgestone A001 Weather Control, Falken Euroall Season AS200, а також Goodyear Vector 4Season.
Вже традиційна для позасезонних шин маркування "M + S", у бренда Bridgestone відсутня. Незважаючи на це, поведінка автомашини на мокрій трасі задовільна. Крім того, тест показав, що на укатанному снігу дана торгова марка показала найкращі результати.
Серед середнячків: Hankook Optimo 4S H730, Kleber Quadraxer, Matador MP 61 Adhessa evo.
Замикають список кращих позасезонних покришок: Nexen N'Priz 4S, Uniroyal AllSeasonExpert, Vredestein Quatrac 3. Варто зауважити, що шини Uniroyal у змаганнях по тязі на снігу видали кращі результати (на 5%), ніж спеціалізовані (зимові) покришки.
Всесезонні шини. Маркування
Правила нанесення символів на поверхню покришки єдині для всіх типів. На ній обов'язково вказані параметри профілю (наприклад R13, R14, R16 або R17, тобто радіальний тип конструкції з відповідним розміром обода в дюймах). Повинні бути в наявності важливі експлуатаційні характеристики, як то: індекси швидкості і навантаження, параметри місця посадки, «M + S», інше.
Вірним рішенням для покупки є рекомендація виробника, записана в ТУ.
Всесезонні шини хороші своїми особливостями, але використовувати їх необхідно з розумною часткою сумніву.
Прокоментувати: