Правильний вибір покришок є основою комфортної та безпечної роботи автомобіля. Особливо важко визначитися з технікою спеціального призначення. Грязьові шини для позашляховиків - це особливий вид гуми, спеціально розроблений для того, щоб експлуатувати технічний засіб за своїм прямим призначенням, тобто на трасах з низькою якістю дорожнього полотна.
Що представляють із себе шини, призначені для проходження по грязевому покриттю?
"Спеціалізація" покришок, як випливає з назви, полягає у самостійному позбавленні всіх сторонніх включень:
- витісненні грязьових потоків;
- позбавленні від застряглих між шипами гравію;
- очищенні від проникаючого в порожнину шини піску, гірської породи та іншого.
Для виконання своїх "обов'язків" проектанти забезпечили обшивку колеса позашляховика спеціальним малюнком протектора. Вигляд у шини досить грубий, по-чоловічому брутальний, в чомусь нагадує обід тракторного колеса.
В основі каркаса використовується спеціальна сталева прокладка, що підсилює міцність конструкції. На ділянці переходу від бічної поверхні до протектору встановлені спеціальні грунтозацепи, призначені для зіткнення з піском, вологою брудом, рихлим грунтом.
Своєму "народженню" покришки для позашляховика зобов'язані спробі поєднати дві проблеми з діаметрально протилежними рішеннями:
- здатності бути досить м'якими, міцними і добре тримати дорогу на заледенілій або мокрій трасі;
- можливості стати досить жорсткими і стійкими, щоб автомобіль володів відмінною маневреністю на твердому сухому покритті.
На думку виробників, подібна конструкція гуми для позашляховика може використовуватися в будь-який період часу.
Класифікація грязьових шин
Залежно від особливостей каркаса протектора, всі покришки умовно діляться за такими групами:
- полегшеного типу ( зі зменшеною глибиною протектора);
- класичного профілю;
- сучасного "м'якого" виду, здатного створювати більш комфортні умови в поїздці;
- посиленою категорією (за рахунок збільшення відстані між ламелями і поглиблення виїмок в протекторі) і поліпшеною прохідністю;
- з особливим напрямком "шашок" протектора, сприяючим легкості виштовхування бруду з-під коліс.
Призначення покришок для" королів доріг "
Базовим критерієм вибору обода для позашляховика є умови його використання.
При необхідності щоденних поїздок по місту, а по вихідних - за його межі, рекомендується мати в наявності декілька варіантів шин, призначених для різної місцевості. Враховуючи можливий перепад температур , властивий даному регіону, слід запастися, як мінімум, двома варіантами різної гуми:
- використовуваної при потеплінні взимку;
- застосовуваної для періоду похолодання.
Добре, якщо автолюбитель в змозі дозволити собі мати деякий надлишок дисків. У цьому випадку процес зміни колісних пар буде проведений досить швидко.
Спочатку велика частина позашляховиків має так звані "позасезонні" шини, які входять в базову комплектацію. Не варто нерозважливо довіряти маркуванню "М + S". Універсальний варіант "для снігу та бруду" ідеальним бути не може. Така уніфікація хороша для економії, але до безпеки і комфорту вона ніякого відношення не має.
Які шини краще купувати для зимового періоду: з шипами чи без них?
Порівняння результатів використання різних типів гуми не дає однозначної відповіді про вірне рішення. Двояке тлумачення проблеми особливо значимо для магістралей з різною поверхнею.
Для трас, здебільшого покритих снігом, калюжами і крижаною кіркою, безумовно, кращим вибором для позашляховика стане шипована гума. Під дією сил прискорення і тяжіння вона покришить лід, відкине вбік бруд з памороззю. Спеціальна конструкція шин перешкодить тому, щоб на поворотах машину занесло в кювет.
У міських умовах спочатку більш тяжке - зимове колесо з шипами - знизить маневреність транспортного засобу, погіршить параметри балансування і порушить плавність ходу машини. Такий агрегат складніше зрушити з місця. До того ж, неприємним моментом є збільшена витрата бензину.
Поради
Людям, які проживають у приміській місцевості, рекомендується вибирати шини з пропорціями висоти до ширини в межах від 7,5 /10 до 8,5 /10. Високий профіль покришок для позашляховика краще "тримає" дорогу.
Для стійкості автомашини в складних умовах бажано "взувати" чотириколісного друга у гуму однієї марки. Індивідуальні особливості фірмової розробки в процесі руху дадуть можливість:
- більш рівномірно розподілити навантаження;
- забезпечити однаковий ступінь зносу колісних пар.
Особливістю нешипованной гуми для позашляховика є унікальний хімічний склад матеріалу і особлива конструкція поверхневого шару. Верхній рівень досить м'який. Він покликаний забезпечити надійний контакт із зимовою трасою. Більш жорстка основа сприяє керованості автотранспорту на твердому покритті.
Посилений шипами варіант є ідеальним рішенням для спокійного і безпечного водіння взимку. Нешипована гума чудово підходить для м'яких погодних умов, коли в холодну пору року не випадають ні сніг, ні дощ.
Особливості використання шипованих шин в місті
- Складно доводиться автолюбителям, експлуатуючим покришки, посиленої конструкції в умовах мегаполісу. На такій території велика частина дорожньої основи загорнена в асфальт. Для швидкісних поїздок на позашляховику краще вибрати варіант з широкими шинами, які забезпечують більший об`єм контакту з твердим покриттям. Це створює власникові машини деякі переваги при управлінні на крутих поворотах.
У зимові дні, коли похолодання не настільки помітно, посилення каркаса шин веде до наступних наслідків.
По-перше, важким "всюдиходом"складніше управляти.
По-друге, водієві потрібно бути більш обачним і швидким на ухвалення правильних рішень, оскільки величина гальмівного шляху збільшується, що потребує внесення корективу у стиль управління позашляховиком.
По-третє, істотно зменшується ресурс роботи гуми: в результаті зміни режимів (гальмування і розгону), важкий транспорт стирає об твердий асфальт значну частину виступаючих крайок.
По-четверте, знаходитися всередині салону не комфортно, так як шумовий фон, що впливає на слуховий апарат людини, вкрай неприємний.
По-п'яте, зусилля, необхідні для подолання сил тертя, сприяють нераціональній витраті пального, що збільшує експлуатаційні витрати.
Однак слід зауважити, що вибір шипованої гуми цілком виправданий у період складних погодних умов, коли лютує хуртовина, не вгамовується небесна хляб, або настав стійкий період із особливо низькими температурами. У цьому випадку позашляховик використовується відповідно до свого призначення.
Особливості шин, призначених для експлуатації в теплу пору року
Коротка інформація для тих, хто заздалегідь готується до теплої пори року.
Літні покришки для позашляховиків повинні забезпечувати наступні можливості автомобілю:
- здатність до швидкого розгону на твердому і сухому покритті: асфальті, бруківці і тому подібному;
- стійкість водіння на трасі, покритої струмливими потоками вологи або глибокими калюжами.
З метою відповідати своїм завданням влітку в конструкції для позашляховиків використовується спеціальний склад гуми, а також особлива схема розташування ламелей, шипів, грунтозацепів.
Ідіть в ногу з часом, дізнавайтеся, пробуйте, експериментуйте! Тільки так можна зрозуміти, кому яка шина виявиться найбільш корисною.
Прокоментувати: