Протектор шин є захисним і амортизуючим елементом. Найгрубіший вид мають покришки для позашляховиків, автобусів, важко навантаженої техніки спеціального призначення. У легкових автомобілів висота опуклостей і глибина западин виражена менш виразно. Спортивні моделі мають найменш вражаючий зовнішній вигляд protect: він майже гладкий.
Малюнок протектора шин залежить від таких факторів:
- сезонності використання;
- відповідності дорожньому покриттю;
- зображенню бігової доріжки.
Період року диктує необхідність в зміні покришок відповідно до сезону. Поділяються на види:
- літні;
- зимові;
- позасезонні.
Умови експлуатації визначають тип гуми :
- універсальні;
- шосейні;
- підвищеної прохідності.
Вид зображення розподіляє шини на групи. Кожній з них властиве одне з двох: або асиметричний малюнок протектора, або симетричний раппорт.
Більш докладно про малюнок protect.
Візерунок на протекторі
Зовнішній вигляд першого виду автомобільної гуми - асиметричний - є спробою поєднати в одному виробі різні властивості. Наприклад, зовнішня сторона покришки показує найкращі результати при їзді на сухому асфальтовому покритті, а внутрішня призначена для утримання плями контакту на мокрій трасі.
Асиметричний зовнішній вигляд може розрізнятися:
- матеріалом , застосовуваним для виготовлення сторін, традиційно позначаються «Outside» (зовні) і "Side Facing Outside" (всередині);
- спрямованістю виїмок і западин.
З огляду на специфіку роботи колеса, на внутрішній частині шини розташоване більше канавок, роль яких полягає у відведенні потоків вологи. Зовнішня сторона покришки відрізняється масивністю конструкції і забезпечує велику площу зіткнення protect з дорожнім полотном.
У деяких модифікаціях неозброєним оком видно відмінності не тільки в характері чергування елементів узору, але і в структурі матеріалу на кожній зі сторін. Наприклад, на зовнішній поверхні він грубіше, ніж на внутрішній площині. Поєднання різних аспектів в одній конструкції дозволяє підвищити маневреність транспортного засобу. Крім того, витрачається менше часу на монтажні роботи.
Особливістю установки асиметричних шин є правильний вибір сторін. Спрямовані покришки мають на своїй поверхні картинку зі стрілкою, біля якої є напис "Rotation".
У разі неправильного монтажу, замість того, щоб відводити в бік і назовні виштовхувати мокрий бруд, колеса перестануть самоочищатися і стануть створювати самі для себе перешкоди. Таким способом збільшується ризик виникнення ефекту аквапланування.
До переваг асиметричних шин відноситься підвищений ступінь маневреності на складній трасі, а також інші поліпшені техніко-експлуатаційні параметри. Крім іншого, вони свідчать про більш високий статус власника, так як спеціалізована гума призначена для комплектації автомобілів престижного класу.
Симетричне розташування глибин і западин протектора буває з спрямованим і ненаправленим малюнком. Для специфічної роботи, наприклад, при відведенні води, більш високу ступінь ефективності показує покришка, в якій напрям елементів розраховане під певні завдання.
Малюнок без чіткої орієнтації рапорту protect більш універсальний: параметри експлуатації такої покришки не залежить від сторони кріплення. Позитивні якості protect з симетричним розташуванням глибин і западин:
- Нижча вартість.
- Універсальність.
- Простий спосіб монтажу.
- Можливість застосування універсальної «запаски» (в разі, якщо передні і задні колеса однакові).
- Достатня опірність акваплануванню, особливо у шин з направленим ритмом чергування елементів.
залежно від інтенсивності експлуатації, настає момент, коли потрібно оновлення або реставрація зношеної покришки.
Відновлювальні роботи
Основним конструкційним елементом покришки є каркас. Навіть в найбагатших країнах світу, наприклад, в США, один з двох власників звертається в сервісний центр, щоб продовжити життя «взуття» свого «чотириколісного друга».
Для економії ходових запчастин є всі підстави. Міцність каркаса розраховується з запасом. Він перевищує параметр покришки більш ніж в 3 рази.
Поширені 2 види реставрації:
- нарізка протектора шин;
- наварка.
Перший метод відновлення здійснюється шляхом збільшення глибини штатних западин (або нарізки нових). Виробляється на спеціальному обладнанні. Інструментом є нагріті леза. Не доходячи до металевої обв'язки шини, з товщі протектора витягується шар гуми (не більше 4 мм).
Залежно рівномірності зносу і ступеня стирання, залишають мінімальний шар каучуку (брекера і подушечной прокладки), оперізують каркас. Він необхідний для наступного:
- збереження міцності;
- жорсткості основи:
- захисту від наскрізних дефектів.
Обов'язковою умовою для дослідження шини на предмет відновлення є точний вимір залишкової висоти каучукового шару. Глибина протектора повинна мати, як мінімум 3-6 мм запасу.
Не рекомендується реставрувати нерівномірно зношену шину: зробити це буде нелегко. Іноді для цього спочатку необхідно відновити шар protect (наприклад, наварюванням сирої гуми). Ні в якому разі не варто намагатися відновлювати повністю зношену автомобільну гуму.
Другий метод - нівроку - полягає в тому, що після відповідної підготовки поверхні, на неї накладається протекторна стрічка. У спеціальному обладнанні (автоклаві) під дією температури і тиску гумові елементи міцно зчіплюються з основою.
Прийнято розрізняти «холодний» і «гарячий» методи (відповідно: 110 і 150 градусів Цельсія).
Реставраційні роботи можна проводити неодноразово: 2-4 рази (в залежності від стану каркаса). Для інтенсивно експлуатованих вантажних автомобілів і позашляховиків термін менше. На кросовери, до яких дбайливо ставляться, відновлені покришках служать довше.
Думайте, зважуйте, визначайтеся: які шини купувати і як до них ставитися. А як часто звертатися для реставрації покришок, безпосередньо залежить від перших двох чинників.
Прокоментувати: