Індекс навантаження шин - це поняття добре знайоме тим, хто професійно займається перевезенням вантажів. Його сенс визначається максимально допустимим значенням навантаження, яке припадає на одне колесо. Найбільш часто в якості одиниці вимірювання застосовуються кілограми.
Чим більше чисельне значення індексу, тим вище вимоги до міцності автогуми і ступеня стійкості машини під час руху . Посилені колісні покриття більш жорсткі. Процес поїздки супроводжується деяким дискомфортом.
Менш гучною і більш плавною їздою відрізняється застосування колісного покриття із зниженим значенням умовного коефіцієнта. Для зручності в дорозі виробник рекомендує обмежити кількість перевезених товарів. В іншому випадку, зростання навантаження понад допустимої величини згубно позначиться на міцності автошини, призведе до порушення її цілісності.
Дотримання важливих технічних параметрів гарантує задовільну роботу всіх вузлів автомобіля, а також безпеку руху транспорту.
Таблиця відповідності індексу і величини вантажопідйомності
Розроблено спеціальні списки, в правій колонці яких вказується індекс, а в лівій - допустимий вага, що доводиться на 1 шину.
Умовні позначення коефіцієнта починаються з нуля. Це значення відповідає прикордонної навантаженні, рівної 45 кілограмам. Максимальне значення умовної величини прийнято позначати числом 199. Напроти неї вказана вага: 13600 кілограмів. На практиці використовується частина таблиці, що знаходиться в межах числового значення індексу від 60 до 125 одиниць.
Виключення з загальноприйнятого позначення становить транспорт, в якому використовуються різні спарені шини: вантажні автомобілі, спецтехніка, автобуси. Застосовувані ними автошини маркуються через дріб, наприклад, 102/108.
Докладна таблиця (клацніть для збільшення)
Визначення гранично допустимої ваги товару самостійно
У поняття "індекс навантаження автошини" включено всі компоненти, що створюють тиск на колісні покриття.
Для того, щоб розрахувати прикордонну вагу перевезеного товару самому, для початку необхідно перемножити гранично допустиме навантаження, зазначене на маркуванні, на 4 (число шин). З отриманого числа потрібно відняти вагу автомобіля, водія і пасажирів. Підрахований результат стане шуканої величиною вантажопідйомності товару, який без ризику можна перевести з одного населеного пункту в інший.
Додаткова система позначень характеристик автошини.
Крім обов'язкової частини маркування, деякі відомі виробники вважають важливим інформувати споживачів про додаткові характеристики.
Насамперед варто ознайомитися з поняттям норми шаровості колеса - Ply Rating (коротко: PR), яка безпосередньо пов'язана з несучою здатністю каркаса шини. Слід знати про те, що покриття, здатні витримувати більший атмосферний тиск, мають підвищену величину вантажопідйомності. Для легкового транспорту часто використовуються шини зі слойністю, позначиною 6PR або 4PR.
- Важливе значення відіграє прийняте в міжнародній практиці маркування - Reinforced - підвищений індекс навантаження. У короткому вигляді воно позначається як RF або Reinf. Шини, на яких вказані символи 8PR або 6PR, нерідко використовуються для вантажного транспорту і мікроавтобусів.
- Ще один приклад позначення: 185 R14 C 102 Q. Тут середній символ "С" (commercial) свідчить про посилений варіант колісного покриття.
- Нерідко на поверхні автошини є напис "Мах Load". Так виробники інформують клієнтів про граничну ваговій навантаженні. Для споживачів з країн, що використовують дюймовому обчисленню параметр вказується в англійських фунтах - lbs. Автолюбителям, звиклим до метричної системи, більш зрозуміло позначення в кілограммах- kg.
Колірні мітки ділянок шин
З метою оптимізувати процес монтажу шин, на деяких моделях покриттів коліс є додаткова колірна відмітка поверхні у вигляді крапок або кіл.
Найбільш жорстка ділянка шини маркується червоною фарбою. Це точка максимальної силової неоднорідності. Її рекомендується поєднувати з білою ділянкою, зазначеною на колесі (якщо такі є).
Жовтим кольором відзначається максимально легку ділянку автогуми. У разі відсутності позначки, її можна відшукати при контролі дисбалансу на стенді в шиномастерні.
Практичні поради
1. Не рекомендується встановлювати шини з параметрами, меншими ніж вказані виробником в базовій комплектації. Таке нехтування до авторитетних порад веде до підвищеного зносу автошин, підвісок, а також створює передумови для аварійної ситуації.
Допускається заміна гуми на моделі з підвищеним ступенем жорсткості і міцності. Наприклад, RF або XL.
2. При розрахунку ваги вантажу важливо враховувати нерівномірність розподілу сили тяжіння між задньою і передньою осями. У цьому випадку в параметрах автошини закладається деяке збільшення міцності.
3. Враховуючи складність руху транспорту в холодну пору року, на зимові шини індекс навантаження слід вибирати з запасом.
Цінну інформацію, пов'язану з індексом навантаження шин можна прочитати в статті, що розповідає про індексі швидкості шин.
Прокоментувати: