Рух по вулицях наших міст рік від року стає все інтенсивніше, а отже, небезпечніше, ніж раніше і вимагає підвищеної уваги. Але одною увагою себе не убезпечити, - це їжаку зрозуміло, - потрібні активні засоби, що допомагають уникнути неприємних ситуацій на дорозі. Головним з таких засобів сміливо можна назвати безвідмовні гальма. Пристрій гальмівної системи ми розглянемо як-небудь іншим разом, а ось один з найважливіших елементів - гальмівні колодки - слід згадати серйозно. Більше того, щоб не потрапити в неприємну ситуацію, коли гальма чомусь відмовлять чи погано і невчасно спрацюють, потрібно знати, які гальмівні колодки краще підібрати до свого автомобіля, вміти відрізнити їх за конкретними ознаками і якостям.
Сама по собі гальмівна колодка (інша назва - гальмовий башмак) не грає незалежної ролі в процесі гальмування, але як найважливіший елемент всієї системи просто незамінна. У всякому разі, поки технологічний прогрес не досяг телепатичних висот і машини не зупиняються силою думки, потрібно звертати увагу на те, чим користуєшся давно і активно, бо своє і чуже життя дуже цінні. З урахуванням того, що колодки використовуються на всіх видах транспорту, крім кораблів, звичайно, навички за їх вибором будуть не зайвими.
Види гальмівних колодок
Гальма налаштовують під конкретне використання і певні ситуації. Наприклад, багато залежить від середовища "проживання автомобіля", умов його використання, маси і габаритів машини, частоти застосування гальмівної системи і багато чого іншого. На даному етапі технічного розвитку існує п'ять видів колодок, які відрізняються один від одного складом матеріалів і призначенням.
- безазбестові, складаються з дуже дрібної латунної або мідної стружки, сталевої вати і найдрібніших полімерних частинок;
- органічні, що включають в себе природні органічні волокна, що відрізняються особливою довговічністю і чималою ціною;
- азбестові, виготовлені, як ви зрозуміли, з азбесту - вкрай шкідливого для здоров'я людей матеріалу, але, тим не менш, досить якісного;
- заводські або оригінальні, що встановлюються безпосередньо при складанні автомобіля на заводському конвеєрі;
- не заводські та не оригінальні, зроблені на замовлення або вироблені масово, як запчастина, яким-небудь виробником;
- керамічні, чи не найдорожчі і якісні вироби для установки в гальмівну систему автомобіля.
Технології виготовлення і вибір
Поки що у світі існує лише два реальні способу виготовлення "гальмових башмаків". Перед тим, як вибрати гальмівні колодки, обов'язково дізнавайтеся технологію їх виробництва, тому що вона впливає на довговічність і ступінь зносу, утворюючи добру чи погану якість, відповідно.
Вид перший, стандартний, дешевий і найпростіший, полягає в технології холодного пресування накладок, що і відбувається з заводськими варіантами. Другий технологічний варіант заснований на гарячому пресуванні, що дає колодкам велику живучість, витривалість і підвищує їх стійкість до зношування під час тертя. При виборі та купівлі нових колодок обов'язково зверніть увагу на рівень шліфування поверхні і якщо виявите якісь смужки, подряпини та інші непотрібні сліди, знайте, що перед вами неякісний зразок.
Запам'ятайте, як Отче наш, що самі хороші екземпляри ті які встановлює сам виробник автомобіля, бо при створенні конкретної моделі машини необхідно пройти купу різних тестів, де застосовуються різні способи гальмування. Немає нічого кращого перевіреного на випробувальних полігонах автомобіля, де за підсумками всіх тестів вирішується питання про встановлення конкретних типів гальмівних колодок. Згодом, після зносу одних і при необхідності заміни потрібно купувати тільки такі ж, від того ж заводу-виготовлювача. Якщо ж ви збираєтеся використовувати вашу машину в інших кліматичних і ландшафтних умовах (сильна спека, гористо-горбиста місцевість), то, ймовірно, вам знадобляться інші варіанти гальмівних накладок, але це вже інша історія. Головне, що потрібно робити при виборі та купівлі, це звертати особливу увагу на якість виготовлення і тоді гальма не підведуть у відповідальний момент.
Прокоментувати: