Для тих, хто не в курсі, що таке кульова опора, потрібно відразу ж зробити уточнення - це не надувна куля під сідницею якоїсь людини, який на нього спирається, а один з елементів підвіски автомобіля, виконаний у формі сталевого кільця , де на одному кінці куля, а на іншому різьблення. Це нюанс, але важливий для тих, хто бажає знати, як перевірити кульову опору , в разі її пошкодження і необхідності заміни. Деякі водії-новачки примудряються повідомляти механікам в сервісному центрі, що вони недавно потрапили в яму і у них вирвало шарову, проте до майстерні дотягнути все ж вийшло. Хоча, будь-який досвідчений автомобіліст тільки посміхнеться подібній заяві, бо при вирваній кульовій опорі машина просто нікуди не доїде, якщо її не притягти на евакуаторі.
Ну та Бог з ними, з новачками, поговоримо про цей автомобільний елемент трохи детальніше. Отже, кульова опора з'єднує два нерухомих елемента підвіски (важіль і поворотний кулак), роблячи їх рухомими за рахунок своєї круглої форми. Дія схожа з роботою будь-якого підшипника. Є підвіски, де присутня багатоважільна система і використовуються дві кульові, але це не принципово, бо перевіряється все таким же чином, тільки дворазово. Вузол кульової необхідний автомобілю, щоб водій міг ним керувати, виконуючи повороти. Простіше кажучи, без кульової ніяких поворотів не буде - якщо машина і поїде, то тільки по прямій, до першої перешкоди.
Симптоми "хвороби" і пошкодження
Якщо під час руху і, зокрема, під час поворотів-розворотів ви чуєте в нижній частині автомобіля якийсь стукіт або хрускіт, то, швидше за все, кульова опора вашої машини вже не герметична і деформована. Ні, остаточно вона не зламана, бо ви не змогли б повернути кермо, але щось там не так, як було задумано конструкторами. Наприклад, могло зірвати оберігаючий пильовик і замість масла в вузлі утворився солідний шар бруду з піску і пилу. Або, що ще гірше, могло тріснути кільце. У будь-якому випадку, при виникненні подібних шумів потрібно лізти під машину і уважно все оглядати на предмет будь-яких відхилень і порушень, тому що їздити на несправній машині небезпечно для життя.
До речі, щоб кульова вийшла з ладу зовсім не обов'язково, як псих скакати на своїй машині по ямах і купинах - вистачить банального попадання пилу, води і бруду під пильовик, щоб у всьому вузлі почалося катастрофічне руйнування. Далі з'являється не слабкий люфт і пересування на автомобілі стає вкрай болісним і небезпечним, тому що легко може заклинити під час повороту, а тоді біди не минути.
Довіряй, але перевіряй
Перевірка кульової здійснюється двома способами. Або ви на око, візуально огляньте збереження пильовика і, при наявності на ньому тріщин, розривів та інших пошкоджень змініть його на новий, або заганяйте машину на яму, естакаду, підйомник, а вже там механічним шляхом виявляти ймовірні неполадки. Для механічного варіанту потрібно залізти під автомобіль і посмикати руками колесо, щоб визначити присутність люфту. Можна озброїтися монтировкою і ломом, щоб встановити монтировку між важелем і опорою, а потім спробувати віджати вгору. До речі, озброєння залізом - найякісніший спосіб перевірки на наявність люфту.
Є ще один варіант. Потрібно зняти кульові, затиснути їх в слюсарні лещата, а далі перевірити люфт пальця і осьової. Якщо палець зовсім легко ворушиться, то заміна всієї кульової дійсно необхідна. В принципі, багатьом досвідченим водіям не раз доводилося займатися подібними речами. Перевірити можна самостійно. Навіть замінити деякі зможуть самі, але новачкам, безумовно, краще відправитися в майстерню, де є всі умови і досвідчені механіки.
Прокоментувати: