Практично у всіх автомобілях нашої сучасності для трансмісійної передачі обертання коліс встановлені шарніри рівних кутових швидкостей - скорочено ШРУС. Деталь цілком надійна, але як не крути, не вічна. Якщо в дорозі ви несподівано стали чути грюкіт від несправного ШРУСа, особливо під час виконання поворотів, то справи кепські.
По-перше, ви дійсно дбайливий автолюбитель, раз стали турбуватися за приводу сторонніх шумів, а по-друге, ШРУС доведеться міняти - цілком можливо, що не весь, але його пильовик - абсолютно точно.
Незважаючи на свою довговічність, ця деталь ходової частини автомобіля вкрай вразлива. З одного боку агресивне водіння змушує шарніри частіше і різкіше обертатися, змушуючи колеса крутитися на поворотах і при зміні смуги з ряду в ряд, а з іншого - знаходження в самій "небезпечній" зоні машини (під днищем автомобіля в районі коліс) сприяє якнайшвидшому забрудненню.
Практично будь-який досвідчений водій по звуку може визначити цю неполадку. Такі здібності не мають нічого спільного з телепатією або чимось надприродним, а всього лише є результатом багаторічного стажу водіння.
Але в разі пошкодження ШРУСа навіть новачок ні з чим не сплутає "приголомшливий" хрускіт шарніра. Він стабільно буде переслідувати ваш слух на кожному повороті та під час розгону машини.
При виникненні такого ефекту потрібно, як можна швидше, ставити автомобіль на сервісну діагностику, або перевіряти стан шарніра самостійно.
Момент істини або як визначити пошкодження
на машинах з переднім приводом, а їх сьогодні більшість, на кожне колесо доводиться по два шарніра. Один обертає саме колесо, а інший шестерні диференціала. Влаштовані вони ідентично, але відрізняються за розміром.
Найчастіше ламається той, який обертає колесо. Щоб зрозуміти, який саме ШРУС "накрився" потрібно підняти машину на домкраті, зафіксувати стоянковим гальмом і підпорами колеса, покликати друга або подругу, щоб кермо покрутили, а самому сісти біля передніх коліс і послухати, звідки лунає "приємний" хрусткий звук.
Якщо ви визначили сторону (ліву чи праву), то далі все набагато простіше. Тепер зверніть увагу на пильовики, точніше, на їх цілісність. При виявленні на одному з них тріщини, можете бути впевнені, що це те, що ви шукали і успішно знайшли.
Якщо з -під пильовика випливає масло, значить ви знову на вірному шляху. Далі потрібно визначити ступінь пошкодження підшипників в шарнірі. Для цього одягніть рукавички і візьміться руками за вісь біля коліс, а потім посмикайте з боку в бік.
При виникненні люфту, "радійте" - ви знайшли той самий на смерть убитий ШРУС, який тепер потрібно поміняти.
Коли крім чарівного хрускоту ви ще й стукіт почуєте, то будьте впевнені, що ШРУС розбитий геть, хоча при такому рівні пошкоджень все можна побачити, не смикаючи колеса.
Бігом в магазин і на заміну
У вас часом не завалявся зайвий шарнір? Ні? Значить його потрібно терміново купити. Далі дійте на власний розсуд: або вирушайте в сервіс, де вам досить швидко і якісно його замінять, або ставте машину назад на домкрат і приступайте до самостійної заміни, за умови, що ви впевнені в своїх силах і знаннях.
- Як при огляді, піднявши машину на домкраті, зафіксуйте його положення колодками під задні колеса.
- Зрозуміло, потрібно зняти колесо.
- Від маточини треба відкрутити гайку.
- Відкрутіть кріпильні болти кульової.
- Руками витягніть маточину з вала.
- За допомогою монтування витягніть внутрішню частину ШРУСа.
- Зніміть хомути.
- Зніміть пильовик.
- Молотком збийте з вала підшипник.
- новий гофрований чохол поставте на місце старого.
- Одягніть на вал новий підшипник.
- Обов'язково до упору "завантажте" в гофру свіже мастило.
- Все інше збирайте строго в зворотному порядку.
За допомогою цієї чортової дюжини маніпуляцій ви заміните старий зношений ШРУС на новий, а також вбережете свою улюблену машину від подальших і більш серйозних поломок ходової частини.
Кілька порад на майбутнє
- Якщо трапилося міняти шарнір (не важливо, в сервісі або самостійно), то завжди купуйте тільки якісні запчастини та мастила.
- Не потрібно ризикувати зайвий раз і ганяти на автомобілі, як очманілий. Різкі розгони і повороти серйозно збільшують навантаження на ШРУС, що, цілком природно, призводить до швидкому виробленні його ресурсу, а слідом і до поломки.
- Ніколи різко не стартуйте при вивернутих колесах - бідний ШРУС в таких випадках отримує, як мінімум, потрійне навантаження, а то і більше.
- Завжди пам'ятайте, де саме знаходиться шарнір рівних кутових швидкостей. Вірно, поруч з колесом і дорогою, на якій є все: бруд, пісок, вода, пил, реагенти та інша єресь, яка тільки прискорює знос ШРУСа. Отже, намагайтеся хоча б раз в три місяці ставити автомобіль на яму або естакаду і оглядати його ходову частину. Швидше помітите пошкодження пиляків - швидше позбудетеся від можливих проблем або не отримаєте їх зовсім.
Прокоментувати: