Головною складовою частиною будь-якого транспортного засобу є двигун, ефективність роботи якого залежить не тільки від якості палива і мастильних матеріалів, але і від якості роботи системи охолодження. Саме тому антифриз є однією з найважливіших рідин в автомобілі, що виконує функції захисту елементів системи охолодження від корозії, замерзання і кипіння. Крім того, холодоагент запобігає перегріву механізмів автомобіля і знижує навантаження на них при тривалій роботі. Тому до вибору охолоджуючої рідини необхідно підійти з максимальною відповідальністю. Вирішити, який антифриз вибрати, допоможуть базові знання про охолоджуючі рідини і рекомендації виробника авто, зазначені в техпаспорті.
Класифікація антифризів
Всі існуючі в даний час антифризи складаються з етиленгліколю (або менш токсичної пропіленгліколю), води і набору присадок. За складом функціональних присадок сучасні автомобільні холодоагенти поділяються на 4 групи:
- карбоксилатні - містять інгібітори корозії на основі солей карбонових кислот. Відрізняються великим терміном експлуатації (5 років і більше) і кращим захистом елементів системи охолодження від кавітації і іржавіння, що забезпечує оптимальне охолодження мотора.
- Гібридні - крім карбоксилатних інгібіторів, містять невеликі добавки фосфатів, нітритів або силікатів. Термін служби, в середньому, становить 3 роки.
- Традиційні - містять тільки неорганічні протикорозійні присадки (силікати, фосфати, аміни, нітрити, нітрати, борати) в різних комбінаціях. Термін експлуатації - не більше 2 років.
- Лобрідні - містять органічні інгібітори корозії в поєднанні з невеликою кількістю мінеральних присадок.
Єдиний стандарт класифікації антифризів в наш час не розроблений , тому більшість виробників дотримуються стандартів, прийнятих компанією Volkswagen:
G11 - найбільш дешеві охолоджуючі рідини, що складаються з етиленгліколю з невеликою кількістю неорганічних присадок.
G12 - складаються з етиленгліколю і карбоксилатних з'єднань. Холодоагенти цієї групи створюють протикорозійну плівку лише в місцях поразок, що забезпечує більш ефективний тепловідвід.
G13 - антифризи на основі пропіленгліколю (більш екологічний і швидко розкладається продукт).
Загальні рекомендації з вибору антифризу
Знаючи, як вибрати антифриз, можна істотно підвищити ефективність роботи системи охолодження двигуна, тим самим забезпечивши довговічність і надійність експлуатації автомобіля. Тому, в першу чергу необхідно дотримуватися рекомендацій заводу-виробника, що виходять з технічних характеристик автомобіля. Краще всього використовувати антифриз, який має допуск від виробника даної марки авто. Сертифікацію до допуску можна дізнатися в техпаспорті або у свого автодилера. Купувати холодоагент краще в спеціалізованих магазинах або в автосервісах, які співпрацюють з офіційним виробником охолоджуючих рідин.
Візуально якість охолоджуючої рідини можна визначити за наступними показниками:
- акуратна, герметична упаковка;
- щільно закрита кришка з тріскачкою;
- прозорість рідини;
- відсутність осаду;
- швидке осідання піни після струшування.
Необхідно звернути увагу на етикетку, на якій в обов'язковому порядку повинні бути вказані виробник товару, основний склад, дата виготовлення і термін експлуатації. Варто знати, що колір антифризу ніяк не впливає на його експлуатаційні властивості - це, як правило, маркетинговий хід компанії-виробника. Хоча спочатку колір мав значення - за кожним класом охолоджуючих рідин був закріплений свій колір. А зараз кожен виробник може забарвити свій продукт, в будь-який колір, не дотримуючись відповідність класам.
Прокоментувати: