Ефективним засобом для видалення іржі і захисту від корозії різних деталей і частин кузова автомобіля є перетворювач іржі - речовина, призначена для видалення продуктів корозії, шляхом перетворення їх в хімічно нейтральні з'єднання. Використовуючи перетворювач іржі, можна наносити на поверхню металу лакофарбові та інші покриття, не роблячи її складної попередньої обробки. Утворюється на поверхні довговічна захисна плівка, відрізняється високою термо- і водостійкістю і служить додатковим захистом для металу. Це дозволяє нейтралізувати вогнище корозії і при цьому зберегти міцність металу. Дана властивість антикорозійних засобів зумовила їх популярність при обробці старих автомобілів, що дозволяє продовжити термін їх служби.
Принцип роботи та особливості застосування перетворювачів іржі
Модифікатори продуктів іржавіння можуть випускатися у вигляді емульсій, суспензій, розчинів. Основу будь-якого з них складає кислота (найчастіше - ортофосфорна) або солі цинку. Крім того, до складу речовин антикорозійного захисту входять різні добавки: стабілізатори, інгібітори корозії, функціональні та реологічні добавки. Протикорозійні засоби застосовуються тільки для обробки металевих поверхонь, виготовлених з низьковуглецевої або легованої сталі. Крім того, товщина шару продуктів корозії не повинна перевищувати 0,1 мм.
Дія компонентів перетворювача іржі полягає в перетворенні оксидів заліза ( які і є іржею) в стабільні з'єднання, нездатні до окислення. Кислотні модифікатори продуктів корозії перетворюють оксиди заліза в ортофосфат, який при взаємодії з іншими компонентами складу утворює міцне, хімічно стійке з'єднання. Перетворювач іржі з цинком працює за принципом притягання кисню до атомів цинку. При цьому відбувається часткова оцинковка металу, а цинковий шар що утворився надійно захищає оброблювану поверхню від електрохімічної корозії.
Поперед застосуванням антикорозійних препаратів, необхідно провести підготовку робочої поверхні: видалити сипучі і пухкі шари іржі, пластові продукти корозії, жирові забруднення і пил. Ділянки, піддані корозії, необхідно зачистити шкіркою або металевою щіткою. Потім наноситься модифікатор іржі. Оброблену поверхню потрібно просушити. При необхідності обробку можна повторити. Після висихання оброблену поверхню протирають сухою чистою ганчіркою. Виконуючи обробку, важливо дотримуватися заходів безпеки: працювати в добре провітрюваному приміщенні, використовувати спецодяг та засоби індивідуального захисту.
Варто пам'ятати, що на металевих поверхнях ржа зазвичай розподіляється нерівномірно, що є причиною надлишку або нестачі речовини на певних ділянках поверхні кузова. Тому ділянки, піддані більшою корозії, вимагають більш детальної обробки (в той же час є ризик зіпсувати неушкоджені поверхні). Також важливо знати, що перетворювачі іржі неефективні при окалини. Перетворювачі іржі не рекомендується застосовувати у вологих тропічних умовах і для покриття шару іржі який утворився під впливом високого вмісту в повітрі аміаку, сірчистого газу і сірководню. Крім того, деякі виробники автомобільних лаків і фарб не рекомендують застосовувати перетворювач іржі через те, що він може не повністю видалити продукти корозії.
Крім цього, слід пам'ятати про особливості застосування різних видів антикорозійних покриттів. Перетворювачі на основі кислот відрізняються високою активністю. Тому при необережному їх застосуванні можна пошкодити інші деталі автомобіля. У цьому випадку краще попередньо випробувати препарат на якій-небудь старій непотрібні деталі. Застосування цинкових перетворювачів також має свої нюанси - необхідність використання для роботи електрода, підключеного до автомобільного акумулятора. Плюсом цинкових перетворювачів є часткова оцинковка оброблюваної поверхні, зате кислотні модифікатори простіше в застосуванні.
Як вибрати перетворювач іржі для автомобіля?
Щоб вирішити, який автомобільний перетворювач іржі вибрати, необхідно визначитися, для яких цілей він буде використовуватися. Залежно від складу кошти, будуть різнитися і способи взаємодії речовини з корозією. Найбільш поширеними є наступні склади модифікаторів продуктів корозії:
- грунтовки-модифікатори - утворюють основу для проведення лакофарбових робіт;
- стабілізатори - перетворять нестабільні продукти корозії в стійкі сполуки;
- перетворювачі - перетворюють активні продукти корозії в малорозчинні солі;
- пенетраціонні склади - ущільнюють продукти корозії.
Деякі автолюбителі вибирають антикорозійні засоби залежно від їх консистенції і способу нанесення (пензлем, розпиленням, зануренням, струменевим обливом).
Також необхідно враховувати, що при виборі якісного продукту і уважному вивченні інструкції по застосуванню, використання будь-якого антикорозійного препарату буде ефективним (хоча навіть при цьому виключати ризик повторнї появи іржі неможна).
Прокоментувати: