Гальмівна рідина є робочим середовищем, призначеним для передачі зусилля, створюваного в головному гальмівному циліндрі, колісних пар. Для виконання завдання вона повинна володіти рядом властивостей і відповідати нормативним документам. Використання низькоякісних складів зменшує термін експлуатації вузлів агрегату. Дешеві суміші для зниження швидкості можуть стати причиною аварійної ситуації.
Основні параметри гальмівних рідин:
- ступінь в'язкості;
- температура кипіння;
- хімічна інертність до матеріалів (наприклад, гумі);
- корозійна стійкість;
- сталість властивостей в межі робочих температур;
- можливість змазування елементів, що працюють в контакті;
- рівень поглинання вологи з навколишнього середовища (притаманний складам на гліколевій основі);
Нормативні документи
На території України і країн СНД застосовується міждержавний стандарт, прийнятий органом метрології МГС. Технічні умови, викладені в ньому, носять рекомендаційний характер. На ряд продукції діють ТУ, розроблені виробниками і затверджені місцевими органами стандартизації. Якість їх сумішей нерідко викликає сумнів.
Велику значимість має американський еталон якості FMVSS №116. Прабатьком документа є департамент безпеки транспорту United States Department of transport. Від абревіатури розробника відбувається позначення, яке вживається в усьому світі: DOT.
Відповідно до FMVSS №116 (в залежності від в'язкості і параметрів кипіння), всі суміші згруповані за класами: від третього до п'ятого. Варіант позначення: DOT 3.
Кожен з класів (DOT) призначений для "свого" режиму роботи (тихохідного, швидкісного) і визначається видом гальм: дискових або барабанних.
Склад компонентів для гальмівних рідин
Базовим елементом композиції є з'єднання гліколю, силікону і
мінеральних матеріалів. Пропорція основи складають 94-98% від усього обсягу.
Для додання препарату певних властивостей додаються присадки. Краще виглядають пофарбовані барвниками суміші. Далі більш детально.
1. Поліетиленгліколь (ПЕГ)
Цей компонент використовується найбільш часто (виняток: клас DOT 5). Є причини вважати, що склади: DOT 5.1, DOT 3 і DOT 4, можуть без шкоди заміняти один одного (або змішуватися в різних пропорціях).
Крім поліетиленгліколю, іноді застосовується речовина, близька йому за властивостями - поліалкіленгліколю .
2. Силікон
До переваг використання органічних сполук елемента кремнію відносять:
- хімічну інертність до більшості матеріалів, використовуваних в конструкції автомобіля;
- незалежність важливого параметра - в'язкості - від температури ( що особливо актуально в зимовий період часу );
- можливість експлуатації у великому інтервалі температур (від t = -100 ° С до позитивної t = 350 ° С);
- низька гігроскопічність.
3. Мінеральні сполуки як основа гальмівної рідини
Представляють собою рівнозначні пропорції касторової олії з різними спиртами, наприклад. бутіловим (БСК).
З перевагою їх застосування пов'язані такі фактори:
- відмінна ступінь захисту;
- відсутність агресії до покриттів (наприклад, лаку) ;
- гарне змазування працюючих поверхонь:
- нездатність поглинати пари вологи.
Важливо відзначити, що негативним моментом є висока ступінь в'язкості і низька температура кипіння . Вони не відповідають вимогам FMVSS №116 і вважаються сьогодні неактуальними.
Коли потрібно оновлювати склад?
Періодичність заміни гальмівної рідини визначається рекомендаціями виробника. Усереднені параметри оновлення з'єднання варіюються межами: 1-2 роки. Якщо життя водія пов'язана з частими роз'їздами, йому краще оперувати поняттям "протяжність шляху", а саме: коли машина проїде не менше 100 тисяч кілометрів.
Для більш детального розгляду питання слід враховувати інтенсивність експлуатації автомобіля і вивчити властивості суміші . Наприклад, DOT 5.1.
Серед усіх класів вона відрізняється максимально високим відсотком вологості, який добре збалансований комплектом присадок. Тому за інших рівних параметрах працює довше. Міняти композицію DOT 5.1. потрібно рідше.
Чи можна без шкоди змішувати гальмівну рідину?
Однозначної відповіді на це питання не існує.
1. Прихильники, схильні з цим погодитися, обумовлюють одну умову: "Тільки в разі ідентичності базової складової". Крім того, рекомендується компонувати склади, виготовлені однією фірмою.
Погодившись з ними, необхідно ознайомитися з даними, зазначеними на етикетці. Нескладно скласти "свою" композицію, вибравши одну з основ, перерахованих нижче:
- розчини з силіконом - silicone base (наприклад, позначення: "DOT 5 silicone base");
- суміші з мінеральними компонентами (на ємностях яких зазначено: "LHM");
- структури з поліглеколями (варіант, "MOTUL Hydraulic DOT 5").
Зневажливе ставлення до рекомендацій фахівців здатне створити з'єднання, яке роз'їдає поверхню гумотехнічних виробів:
прокладок, клапанів, іншого. Як варіант: можна змішувати DOT 5.1 і DOT 5. Властивості такого "коктейлю" не відповідають умовам роботи вузлів механізму, а також не виконують покладених на нього завдань.
Перехід на інший клас - DOT - небажаний, але можливий . Це зажадає ретельного прочищення системи по всьому ланцюгу проходження рідинної субстанції.
2. Противники композицій, складених нефахівцями, як аргумент апелюють складністю збереження характеристик, заявлені виробником для кожного з компонентів. Неможливо передбачити: як і коли проявляться властивості нового з'єднання.
Варто враховувати факт, що до сих пір експлуатуються механізми, випущені десять (і більше) років тому. Матеріал деяких деталей (наприклад, гумових ущільнювачів) руйнуються під дією сучасних хімікатів, пропонованих виробниками.
Особливості експлуатації машин з ABS
Слід знати про те, що для автомобілів з антиблокувальною системою застосовують клас: DOT 5.1 /ABS. У ньому одному присутні і силіконові компоненти, і гліколеві. Ні з яким іншим складом цю композицію змішувати не можна. Заливати DOT 5.1 /ABS не за призначенням категорично не рекомендується.
У разі її відсутності іноді застосовують сполуки, які мають поліпшені експлуатаційні параметрами. Приклад: ДОТ-4 від ТОВ "Лукойл-Пермнефтеоргсинтез".
Виняток становить DOT 5. В автомобілях з ABS така гальмівна рідина заборонена через високий ступінь аерації.
З розумом підходьте до процесу вибору видаткових компонентів. Випробуйте комфорт від водіння автомобільного транспорту!
Прокоментувати: